Ogłoszenia duszpasterskie

NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ – 02.04.2023 r.

 1. Dzisiejsza Niedziela Męki Pańskiej, rozpoczyna Wielki Tydzień. Poświęcenie palm na każdej Mszy św. Ostatnie Gorzkie Żale dzisiaj o 17.00.
 1. Msze św. w niedziele o 8.00, 10.00 i 12.00 i niedzielna w sobotę o 19.00. Msze św. w tygodniu od wtorku do soboty o godz. 19.00.
 1. W środę Nowenna do MB Nieustającej Pomocy o 19.00 – zapraszamy. A od tej niedzieli, z inicjatywy naszych Szafarzy Komunii św. zapraszamy do modlitwy śpiewem Godzinek do NMP przed Mszą św. o 8.00.
 1. Liturgia w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę o godz. 19.00.
  • Wielki Czwartek – radosny dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa – święto kapłańskie pamiętajmy  w modlitwach o wszystkich kapłanach którzy pracowali wśród nas; zarówno żyjących jak i zmarłych.
  • Wielki Piątek – jedyny dzień w roku, w którym nie ma Mszy św.; jest przejmująca Liturgia Wielkiego Piątku; wymowne znaki, liturgia Słowa, Adoracja Krzyża przez pokłon i Komunia św.
  • Wielka Sobota – wspaniała Wigilia Paschalna Świąt Zmartwychwstania. W sobotę przynosimy świece; prosimy o ich zabezpieczenie.
  • Ostatnia Droga Krzyżowa w Wielki Piątek o 15.00; rozpoczęcie Koronką do Bożego Miłosierdzia, jako wynagrodzenie za grzech aborcji w naszym Narodzie. Zapraszamy szczególnie tych, którzy nie byli jeszcze w tym Wielkim Poście na Drodze Krzyżowej i wszystkich, którzy nie będą mogli być na wieczornej Liturgii.
  • Od Wielkiego Piątku Nowenna do Miłosierdzia Bożego i Koronka codziennie przez 9 dni, bezpośrednio po wieczornej Liturgii.
  • W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły /1 raz do syta i 2 razy lekko/ i abstynencja od pokarmów mięsnych i alkoholowych. Post zwyczajowy od potraw mięsnych także w Wielką Sobotę, aż do Mszy św. Wigilii Paschalnej.
  • Święcenie pokarmów w Wielka Sobotę przy kościele: 10.00 – 14.00 co godzinę.
   Zbierana taca podczas święcenia pokarmów przeznaczona będzie na jałmużnę postną przekazana do Kurii i część na dzieła remontowe w naszej Parafii. Święcenie pokarmów w Ługowie o 14.30.
 1. Adoracje: Wielki Czwartek do 22.00; nie ma spowiedzi. Wielki Piątek 9.00 – 22.00. Wielka Sobota 9.00 – 22.00. Odpowiedzmy naszą obecnością na modlitwie na Miłość Chrystusa.
 1. Trwa okres obowiązkowej spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej; zaniedbania są grzechami ciężkimi. Podczas wieczornej Adoracji w Wielki Piątek i Sobotę ostatnia możliwość spowiedzi; jest to włączenie się naszej Parafii w akcję „Noc Konfesjonałów”.
 1. W Wielkim Tygodniu kancelaria parafialna czynna tylko we wtorek po Mszy św. wieczornej.
 1. Msze św. w przyszłą Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego o 6.00, 10.00 i 12.00.
  Nie będzie Mszy o 8.00. O organizację procesji rezurekcyjnej prosimy Grupy Parafialne i Osoby tradycyjnie w to angażujące się.
 1. Rekolekcje poprzez jeszcze głębsze poznanie wydarzeń i Relikwii Cudu, pogłębiły w nas prawdę o rzeczywistej obecności w Eucharystii Jezusa Chrystusa – Baranka Bożego – Ofiary Nowego i Wiecznego Przymierza, także za nasze grzechy.
  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniu wielu klękających przy Komunii św. ustawiliśmy 2 klęczniki byśmy mogli na klęcząco czynić to wszyscy. Podchodzimy do Komunii św. procesjonalnie w dwóch rzędach, a starajmy się odchodzić od Komunii zewnętrzną stroną ławek.
  W razie większej ilości ludzi będą dodatkowe klęczniki przy zakrystii i przy bocznych drzwiach.
 1. Zapraszamy jeszcze do podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Deklaracje Duchowej adopcji możemy pobrać ze stolików przy wyjściu z kościoła i wypełnione składamy na tacę.
 1. Wszyscy Kandydaci do Bierzmowania jako zadanie w przygotowaniu uczestniczą w Liturgiach Triduum Paschalnego. Zachęcamy także ich Rodziców.
 1. Biuro parafialne w Wielkim tygodniu czynne tylko we wtorek po Mszy św. o godz. 19.00.
 1. Dzisiaj 18. rocznica odejścia do Pana św. Jana Pawła II. Modlimy się dziękując Bogu za największego z Rodu Polaków na wszystkich Mszach św. Centralna miejska uroczystość rozpocznie się o 19.00 i wyruszy od kościoła św. Jadwigi – konkatedra do pomnika św. Jana Pawła II przy kościele Ducha Świętego – zachęcamy do udziału.
 1. Zachęcamy do zakupienia świątecznych tygodników „Niedziela” i „Gość Niedzielny”, oraz „Małego Gościa Niedzielnego”.
 1. Parafia nasza organizuje 9-dniową pielgrzymkę autokarową do „Fundamentów Kościoła i cudownych miejsc we Włoszech”.
  W programie; Bolonia, Rzym, Monte Cassino, Bari – relikwie św. Mikołaja,  Monte Sant’Angelo – Grota Świętego Michała Archanioła, San Giovanni Rotondo – Św. Pio z Pietrelciny,  Lanciano – cud Eucharystyczny,  Manopello – chusta twarzowa Jezusa,  Loreto – Litania Loretańska,  Padwa – miasto Św. Antoniego.
  Termin wyjazdu: 26.06 – 04.07.2023. Program w gablocie, na stronie internetowej Parafii, a wydrukowany z numerami kont można pobrać w zakrystii; jeszcze więcej informacji u ks. Proboszcza.
 1. Serdeczne podziękowanie za wszelkie ofiary, także te przekazane na konto bankowe Parafii na wsparcie Kościoła. Serdeczne podziękowanie naszym Szafarzom Komunii za pomoc w zdemontowanie nieużywanego od dłuższego czasu ogrzewania na podczerwień. Oczywiście zostało to uzgodnione z Urzędem Konserwatorskim. Promienniki po stwierdzeniu przydatności prawdopodobnie wykorzystamy w salach katechetycznych.
 1. Wszystkim życzę Bożego błogosławieństwa, a Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia.

ks. Zygmunt Mokrzycki
Proboszcz Parafii