Pielgrzymka „do fundamentów Kościoła i cudownych miejsc w Italii”

 

PIELGRZYMKA PARAFII ŚW. MIKOŁAJA W ZIELONEJ GÓRZE-RACULI
„DO FUNDAMENTÓW KOŚCIOŁA I CUDOWNYCH MIEJSC W ITALII”

 

 • Dzień 1 – 26.06.2023
  Zbiórka uczestników o godzinie 5.00 – Msza św. i następnie przejazd w okolice Jeziora Garda na pierwszy nocleg na trasie naszego wyjazdu.

   

 • Dzień 2 – 27.06.2023
  Poznawanie Włoch rozpoczniemy od Bolonii, zawsze kojarzącej się z uniwersytetem – jednym z najstarszych w całej Europie i z arkadami, które przyjemnie chronią przed palącym słońcem. To miasto arkad i loggi – ciągną się niemal nieprzerwanie nad każdym chodnikiem osiągając w sumie długość  około 30 km! To także miasto spektakularnych wież obronno-mieszkalnych. My odbędziemy spacer po Bolonii z miejscowym przewodnikiem, a następnie udamy się na nocleg w okolice Rzymu.

   

 • Dzień 3 – 28.06.2023
  Po śniadaniu udamy się na Watykan. W dniu tym zaplanowane jest spotkanie z Papieżem Franciszkiem na Audiencji Generalnej (jeśli będzie się odbywać).  Po Audiencji przewidziany jest czas do własnej dyspozycji, a następnie zwiedzimy największy Kościół świata, Bazylikę Św. Piotra. Będąc na Watykanie podejdziemy do grobu Św. Jana Pawła II. Tego dnia planowany jest także około dwu-godzinny pobyt na plaży nad Morzem Tyreńskim w Ostii. Noc spędzimy w hotelu z dnia poprzedniego.

   

 • Dzień 4 – 29.06.2023
  Dzień ten w całości przeznaczymy na poznawanie Rzymu. Wieczne Miasto poznawać będziemy w czasie spaceru z miejscowym przewodnikiem. Rozpoczniemy go od „Matki i Głowy Wszystkich Kościołów Miasta i Świata” – Bazyliki Laterańskiej. Następnie udamy się do największego kościoła w Rzymie poświęconego Matce Bożej – Bazyliki Santa Maria Maggiore. Zobaczymy jeden z symboli Wiecznego Miasta – Koloseum. Dalej udamy się przy Forum Romanum i Wzgórzu Kapitolińskim na Pl. Wenecki, gdzie na Ołtarzu Ojczyzny mieści się pomnik Wiktora Emanuela II – pierwszego Króla Włoch. Będziemy mieli także okazję wrzucić pieniążek do Fontanny de Trevi i zobaczyć słynne Schody Hiszpańskie. Noc spędzimy w hotelu z dni poprzednich.

   

 • Dzień 5 – 30.06.2023
  Tego dnia udamy się do miejsca najbardziej związanego z Polską na ziemi włoskiej – Monte Cassino. Wzgórze to położone jest w Apeninie Środkowym, między Rzymem a Neapolem, ma wysokość około 519 m.n.p.m. Właśnie o to wzgórze rozegrała się w maju 1944 r. bitwa, która przeszła do historii jako jedna z najsłynniejszych batalii w dziejach oręża polskiego. Odwiedzimy tam Cmentarz Żołnierzy Polskich jak również Opactwo  założone w 529 r.n.e. przez Św. Benedykta. Święty ten na tym wzgórzu napisał reguły zakonu, który to zakon od tej pory nieprzerwanie związany jest z tym miejscem. Po realizacji programu udamy się do Pietrelciny. To właśnie tutaj przyszedł na świat św. Ojciec Pio – jeden z bardziej znanych świętych ostatnich wieków. W trakcie spaceru po miasteczku, które w większości pamięta jeszcze czasy Świętego, zobaczymy m. in. kościół, gdzie został ochrzczony, dom w którym mieszkał oraz kościół, w którym odprawiał swoje prymicje. Po pobycie Pietrelcinie przejedziemy do San Giovanni Rotondo, gdzie spędzimy dwie następne noce.

   

 • Dzień 6 – 01.07.2023
  W tym dniu udamy się do Bari – stolicy Apulii. Bari w czasach rzymskich była małą osadą, która rozrosła się między VI i X wiekiem. Wtedy  właśnie miasto stało się największym portem południowo-wschodniej Italii. Nas w Bari szczególnie będzie interesować Bazylika Św. Mikołaja. Święty ten urodził się prawdopodobnie w bogatej rodzinie zamieszkałej w Patarze w 270 roku n.e. Wybrany został biskupem zaniedbanej podówczas diecezji Myry (obecnie Demre w Turcji), którą zarządzał z wielką troską i wiarą. Tam właśnie zasłynął swą świętością, zapałem i cudami. Zmarł ok. 350 r. Gdy Myra dostała się w ręce Saracenów, miasta włoskie wykorzystały okazję, by zdobyć relikwie Mikołaja. Zostały one wykradzione przez kupców włoskich i dotarły do Bari na południu Włoch w roku 1087. W Bazylice Św. Mikołaja prócz jego grobu, znajduje się między innymi grób Królowej Bony – żony Zygmunta Starego. W dalszej części dnia przejazd do Monte Sant’Angelo – miasta znajdującego się na wysokości około 850 metrów nad poziomem morza. Miasta, w którym szczególnie żywy jest kult Świętego Michała Archanioła. Źródłem tego kultu są cztery objawienia, które miały miejsce na przestrzeni wieków. Według tradycji Grota, która jest centralnym miejscem Sanktuarium, cieszy się tytułem Niebiańskiej Bazyliki, gdyż jako jedyna świątynia na świecie nie była ona nigdy poświęcona ręką ludzką. Z góry Gargano wrócimy do San Giovanni Rotondo, gdzie nawiedzimy Sanktuarium wielkiego Świętego naszych czasów. Będziemy mieli możliwość modlitwy przy Jego grobie, jak również będziemy mogli zobaczyć małe muzeum z rzeczami związanymi ze Św. Pio z Pietrelciny. Nocleg w San Giovanni Rotondo.

   

 • Dzień 7 – 02.07.2023
  Po śniadaniu   wyjedziemy do następnego sanktuarium na ziemi włoskiej. Tym sanktuarium będzie Lanciano, gdzie od ponad dwunastu wieków przechowywane są z wielką czcią dowody jednego z pierwszych i największych cudów  eucharystycznych, jakimi został obdarowany przez Boga Kościół katolicki. Cud ten zdarzył się w VIII stuleciu w małym kościółku pod wezwaniem świętego Longina, z powodu wątpliwości pewnego mnicha bazyliańskiego w prawdziwą obecność Pana Jezusa w Eucharystii. W 1974 roku całą noc spędził na modlitwie u stóp relikwiarza kardynał Karol Wojtyła. Pozostawił później w księdze pamiątkowej wpis następującej treści: „Spraw, abyśmy w Ciebie bardziej wierzyli, pokładali nadzieję i miłowali”.  Z Lanciano udamy się do Manopello, małego miasteczka w Abruzji. Właśnie tam przechowywane jest Volto Santo – Cudowne Oblicze Jezusa Chrystusa. Obraz pojawił się w miasteczku pięćset lat temu, jak głosi legenda – przyniesiony przez anioła. Wyniki prowadzonych w ostatnich latach badań każą jednak przypuszczać, że obraz ten, to sławna Chusta Św. Weroniki, przechowywana do końca XV wieku w rzymskiej Bazylice Św. Piotra. Podczas budowy nowej Bazyliki (zdaniem niektórych – wznoszonej jako potężny skarbiec dla tej „największej relikwii chrześcijaństwa”) Chusta zniknęła z Watykanu, a na jej miejsce została podłożona kopia, do dziś ukazywana co roku wiernym w czasie nieszporów Niedzieli Palmowej. Z Manopello udamy się do Loreto. Loreto to jedno z najpiękniejszych sanktuariów maryjnych we Włoszech. To właśnie w tym mieście, otoczony ścianami wspaniałej bazyliki, znajduje się tzw. Domek Matki Bożej, nawiedzany od wieków przez tłumy pielgrzymów. Tradycja mówi, że w 1291 r., kiedy to upadła ostatnia twierdza krzyżowców w Ziemi Świętej – port Akkon, domek Najświętszej Maryi Panny zabrali z Nazaretu aniołowie, by nie sprofanowali go czciciele Allacha. Przenieśli go najpierw do Ilirii, a w 1294 r. do Loreto. Po odwiedzinach Bazyliki, w której przechowywany jest Domek Matki Bożej udamy się na nocleg w okolice Rimini.

   

 • Dzień 8 – 03.07.2023
  Po opuszczeniu hotelu udamy się do miasta Św. Antoniego – Padwy. Według legendy założycielem miasta był legendarny wódz trojański – Antenor, który salwując się ucieczką z Troi przybył na Półwysep Apeniński. W mieście tym odwiedzimy Sanktuarium tego Świętego w którym oprócz grobu Św. Antoniego przechowywane są jego relikwie. Po pobycie w tej przepięknej Bazylice nastąpi przejazd na nocleg w okolice Tarvisio.

   

 • Dzień 9 – 04.07.2023
  Po noclegu udamy się w drogę powrotną do Polski. Przyjazd na miejsce zbiórki z dnia pierwszego planowany jest na godziny późno – wieczorne.

Przewodnikiem duchowym i organizatorem grupy jest ks. prob. Zygmunt Mokrzycki – numer telefonu +48 534 812 486, a przewodnikiem po miejscach i organizatorem technicznym p. Radosław Bajon – właściciel Biura Anda.

Cena:  1340 PLN + 440 Euro

Warunkiem zapisania się na pielgrzymkę jest dostarczenie wypełnionego zgłoszenia oraz wpłacenie zaliczki w wysokości 1000 PLN; pozostałą kwotę należy wpłacić najpóźniej na miesiąc przed wyjazdem.

Jest możliwość wpłaty wpisowego na konto bankowe podane poniżej, a pozostałą część można również wpłacić na rachunek bankowy w dogodnych ratach.

KONTO PLN (złotówkowe):  11 1020 5402 0000 0402 0103 9700
EUROKONTO (do wpłat €):   60 1020 5402 0000 0402 0402 0210

 

Cena obejmuje:

 • przejazdy klimatyzowanym autokarem,
 • zakwaterowanie w hotelu *** – pokoje 2, 3-osobowe,
 • śniadania od 2-go do 9-go dnia,
 • obiadokolacje od 2-go do 8-go dnia,
 • opiekę pilota i kapłana,
 • ubezpieczenie KL, NNW, BP oraz składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie obejmuje:

 • obowiązkowych opłat związanych z realizacją programu, lokalnych przewodników oraz opłaty za zestaw do oprowadzania grup (ok. 40€/os.) – płatne pilotowi w trakcie wyjazdu,
 • dopłaty do pokoju 1-os. w wysokości 1500 PLN/os. za cały wyjazd,
 • napojów do obiadokolacji, wydatków osobistych.
Termin wyjazdu: 26.06 – 04.07.2023

UWAGA!

 • dowód osobisty musi być ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu z pielgrzymki,
 • msze będą zorganizowane zgodnie z życzeniem Księdza – opiekuna pielgrzymki,
 • uczestnicy mogą dodatkowo ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji z wyjazdu – chęć dodatkowego ubezpieczenia trzeba załączyć do zgłoszenia uczestnika,
 • program ma charakter ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie,
 • ilość uczestników jest ograniczona,
 • ceny wstępów mogą ulec zmianie.